32233531(017)

info@samiclinic.ir

طرح پایش سلامت گرگان – دبستان معرفت

27 نوامبر, 2019 - adminsami

بدون دیدگاه

دبستان معرفت گرگان

بعد از انعقاد همکاری و اخذ مجوز از سازمان بهزیستی شهرستان گرگان، کلینیک شنوایی سنجی و گفتار درمانی سمیع به عنوان یکی از مراکز شنوایی استان گلستان مجری طرح پایش سلامت در استان گلستان شروع به فعالیت نمود. که در ابتدا بعد از هماهنگی های صورت گرفته با والدین و مدیران مدارس در قسمت اول متخصصین کلینیک سمیع با حضور در دبستان معرف گرگان به انجام تست های ادیومتری، اتوسکوپی و تیمپانومتری پرداختند. دبستان معرفت گرگان

 

دانش آموزان

 

نمودار سطح مشارکت نمودار سطح سلامت

 

مقاله آموزشی:

زمینه و هدف: 

سیستم شنوایی سالم لازمه ایجاد تکامل طبیعی و دستیابی به توانایی‌های تحصیلی و ایجاد مهارت‌های روانی واجتماعی در کودکان است . بسیاری از علل کاهش شنوایی قابل پیشگیری و قابل درمان هستند . هدف از این مطالعه بررسی شیوع انواع و علل احتمالی کاهش شنوایی در کودکان ۵ تا ۱۵ ساله مبتلا به اختلال شنوایی در اصفهان می‌باشد .

  روش کار: 

این مطالعه به صورت توصیفی-تحلیلی مقطعی در بازه زمانی خرداد ۱۳۸۶ تا پایان اردیبهشت ۱۳۸۸انجام شده است. نمونه‌های مورد مطالعه شامل ۶۲۸ کودک ۵ تا ۱۵ ساله مبتلا به کاهش شنوایی بود که به مرکز شنوایی سنجی شهر اصفهان ارجاع شده بودند. در این کودکان، معاینه فیزیکی، شنوایی سنجی و تیمپانومتری انجام شده است. اطلاعات لازم در مورد علل احتمالی کاهش شنوایی از طریق پرسش نامه جمع آوری شده و سپس انواع شایع کاهش شنوایی و عوامل خطر احتمالی آن بررسی شده است و پس از آنالیزهای آماری رگرسیون لجستیک ( Logistic regression ) و آزمون کای دو نتایج به دست آمد .

  یافته‌ها: 

شایع ترین انواع کاهش شنوایی در گروه مورد مطالعه شامل کاهش شنوایی هدایتی (۸۳/۶۰%)، حسی-عصبی (Sensorineural HearingLoss -SNHL) – (89/30%) و با شیوع کمتر انواع مختلط (۲۸/۸%) بود. در کودکان مبتلا به کاهش شنوایی هدایتی علل شایع اوتیت سروز (۹/۶۹%)، پارگی پرده تیمپان با یا بدون اتوره (۷۴/۲۷%)، اسکلروز پرده تیمپان و فیکس شدن زنجیره استخوانی گوش میانی (۰۵/۱%)، ترومای سر و گوش (۰۵/۱%) و دفورمیتی گوش خارجی (۲۶/۰%) بود .

در کودکان مبتلا به SNHL علل احتمالی کاهش شنوایی شامل شرح حال بیماری‌های تب داری مانند مننژیت، سرخچه، سرخک، اریون (۶۲/۶۰%)، هایپربیلیروبینمی یا ایکتر شدید نوزادی (۴/۱۳%)، قرار گرفتن در معرض صداهای شدید (۷۹/۹%)، استفاده از جنتامایسین و سایر داروهای اتوتوکسیک (۶۷/۵%)، ترومای سر و گردن (۵۷/۲%)، بیماری های مادرزادی (۲۱/۷%)، دیسترس تنفسی نوزادی (۲۱/۷%)، شرح حال خانوادگی کاهش شنوایی (۰۶/۲%) و علل ناشناخته (۴۴/۳۱%) بود. در انواع مختلط کاهش شنوایی، علل شایع اوتیت مدیای مزمن (Chronic Otitis Media-COM) 85/78% و اوتیت مدیای سروز (۱۵/۲۱%) بود .

  نتیجه‌گیری:

 کاهش شنوایی در مقطع سنی ۵ تا ۱۵ سال، بین ۵ تا ۸ ساله‌ها شایع‌تر است (۳۶/۶۷%). علل شایع‌تر کاهش شنوایی در این کودکان بیماری‌های التهابی گوش میانی است . این بیماری‌ها قابل پیشگیری و به راحتی قابل درمان هستند و توجه خاص به مسئله شنوایی در این کودکان ضرورت دارد .

adminsami

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *