32233531(017)

info@samiclinic.ir

۱۸ مهرماه روز جهانی شنوایی شناسی

10 اکتبر, 2019 - adminsami

بدون دیدگاه

 

به مناسبت ۱۰ اكتبر(۱۸ مهرماه)  روز جهاني شنوايي شناسي

شنوايي شناسي علم مطالعه اختلالات شنوايي و تعادل از طريق شناسايي و ارزيابي عملكرد شنوايي و توانبخشي آن است.

رشته شنوايي شناسي در سه حوزه فعاليت دارد:

۱٫        پيشگيري  Conservative

۲٫        تشخيصي  Diagnostic

۳٫        بازتواني   Rehabilitative

شنوايي شناسي پيشگيري

 شاخه اي از شنوايي شناسي است كه بيشتر بر جلوگيري از آسيب هاي شنوايي و پيشگيري از معلوليت متمركز است. يكي از مهمترين اقدامات جهت دستيابي به اين هدف، انجام غربالگري (Screening) شنوايي است كه در سطوح مختلف اجرا مي شود.

–       غربالگري در جمعيت كودكان در زايشگاه ها، مهدكودك ها و مدارس

–       در مراكز صنعتي و كارخانجات

–       در مراكز نظامي و انتظامي

از ديگر اقدامات در زير مجموعه ي اين بخش مي توان به مشاوره و اجراي پروژه هاي اندازه گيري صدا به منظور بررسي ميزان آلودگي صوتي و تعيين نقاط مجاز و غير مجاز و همچنين اجراي برنامه هاي حفاظت شنوايي و ارائه راه كارهايي در جهت كنترل و كاهش صدا اشاره كرد.

شنوايي شناسي تشخيصي

این شاخه خود به دو بخش بزرگسالان و کودکانطبقه بندیمی‌شود و شامل ارزیابی‌های کمی و کیفی و تعیین محل ضایعات شنوایی وتعادل به وسیله آزمونهای رفتاری، فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک می‌باشد.

شنوایی‌شناسی توانبخشی

توانبخشی در شنوایی‌شناسی به دو بخش اصلی توانبخشی شنوایی و توانبخشی تعادل تقسیم می‌شود. توانبخشی شنوایی عمدتاً˝ شامل ارزیابی، تجویز و تنظیم وسایل کمک شنوایی، ارزیابی‌های ویژه افراد کاندیدایکاشت حلزونی، تربیت شنوایی، آموزش مهارتهای ارتباطی و کمک به سازگاری روانی – اجتماعی افراد کم شنوا و خانواده‌های آنهاست. علاوه بر این اقدامات توانبخشی برای افراد مبتلا بهوزوز گوشو همچنین تدابیر توانبخشی مبتلایان به اختلالات شنوایی مرکزی نیز در این شاخه قرار می‌گیرند.

توانبخشی تعادل برای کمک به بیمارانی است که از سرگیجه و عدم تعادل رنج می‌برند و شامل حرکات فیزیکی و مانورهای ویژه‌ای است که از خاصیت تغییر پذیری سیستم اعصاب مرکزی استفاده می‌کنند و سبب می‌شوند که اعصاب مرکزی، ضایعه سیستم تعادلی را جبران کنند.

البته شایان ذکر است که اهداف، روشها و ابزارهای به کار رفته در هر یک از حیطه‌هایتوانبخشیبرای کودکان، سالمندان یا جمعیتهای خاص مثل افراد چند معولیتی تفاوتهایی با هم دارند.

بخش شنوايي شناسي بيمارستان بانك ملي ايران در حيطه هاي پيشگيري و تشخيصي در كودكان و بزرگسالان فعال است. در بخش پيشگيري براي نوزادان با استفاده از آزمون TEOAE و AABR غربالگري نوزادان در دو مرحله انجام مي شود. در حيطه  ي بزرگسالان نيز غربالگري شنوايي جهت معاينات بدو استخدام، معاينات پزشكي قانوني و يا ساير معاينات مراكز و ارگان ها در اين بيمارستان انجام مي شود.

adminsami

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *